Lig Seçin

Diğer Sporlar

Ligden çekilmek ne demek!

Fenerbahçe yönetimi UEFA’dan gelen men cezası sonrası tahkim ve CAS savunmaları için yoğun bir mesai harcarken, spor medyasının Sarı Lacivertli taraftarlara yönelik yaptığı bazı ilginç anketler hem sorulan sorular açısından hem de verilen cevaplar bakımından “bu kadar da olmaz” dedirtiyor.

Bu Haberi Paylaşın

UEFA Disiplin Kurulu tarafından Avrupa Kupaları’ndan  1 yılı ertelemeli 3 yıl men cezası alan Fenerbahçe’de verilen cezanın hukuk kriterleri çerçevesinde adil olmadığını düşünen yönetim  Tahkim Kurulu ve sonrasında başvurulacak CAS aşamalarını düşünerek yoğun bir çalışma gerçekleştirirken, spor medyasında Sarı Lacivertli taraftarların cezayla ilgili düşüncelerine yönelik gerçekleştirilen bazı anketler, bu çalışmaların yapılış amacını sorgulatıyor.

Bu anketlerden birisine imza atan “süperfb” adlı internet sitesi Fenerbahçeli taraftarlara “Sizce yönetimimiz olağanüstü toplanarak takımımızı ligden çekmeli mi? “ sorusunu yöneltti.

20636 oyun kullanıldığı anketin sonucuna göre katılımcıların 12479’u yani %60,47’si “evet çekilelim” derken, % 39,53’e tekabül eden 8157’si “hayır çekilmeyelim” şeklinde görüş belirtti.

Ancak anket çalışmalarında sorulan sorular kadar ortaya çıkacak cevabın gelecekte doğuracağı olumlu ya da olumsuz yanların da açıkça belirtilmesi, bu tarz araştırmalarda verilen cevapların daha da sağlıklı olması adına önemli bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor.

Fenerbahçe ligden çekilirse ne olur?

Sarı Lacivertli taraftarların ankette yaklaşık %60’ının “ligden çekilelim” şeklinde görüş belirtmesi alınacak böyle bir kararın yansımalarının ne olacağı sorularını da akıllara getiriyor.

Fenerbahçe yönetimi, Genel Kuurl'un da onayını alarak eğer Süper Lig’den çekilme kararı alırsa bunun getireceği belli başlı olumsuzluklarını şu şekilde özetleyebiliriz.

-Fenerbahçe ligden çekilirse sportif yarışmasına Amatör Kümeden başlar. Eğer Sarı Lacivertliler üst liglerde mücadele eden her hangi bir takımın haklarını satın alıp, onun ismini değiştirerek mücadele ettiği lige katılım göstermezse Fenerbahçe'nin Süper Lig’e dönmesi 5 sezon sonra gerçekleşir. Amatör kümeye düşen Göztepe’nin Aliağa Petkim ile isim değişikliğine giderek 3. Lig’e dönmesi gibi bir olay yaşanması durumundaysa bu Fenerbahçe tarihinde içinde soru işaretleri barındıran bir sayfa olarak kalabilir. Ancak Fenerbahçe futbol takımı bu sezon Süper Lig'de oynayacağı karşılaşmalardan ikisine çıkmaması durumunda talimatlar gereği bir alt lige düşebilir ve bu karara tepkisini bu şekilde gösterebilir.

-Fenerbahçe ligden çekilmesi nedeniyle naklen yayın geliri gibi önemli bir gelir kaleminden olacak ve futbolculardan başta yabancı isimler olmak üzere birçok oyuncu hem takımdan ayrılacak hem de sözleşme hak ediş bedellerini talep etme hakkına sahip olacak. Şu an sözleşmeli 11 yabancı oyuncusu bulunan Sarı Lacivertliler’in bu futbolcularına bir sezonda sözleşme gereği ödediği garanti paranın toplamının 23 milyon 150 bin Euro yani yaklaşık 58 milyon TL olduğunu göz önünde bulundurursak, gelir yokken oluşacak bu gider ligden çekilmenin karşılığının iflas anlamına geleceğini gün gibi ortaya çıkıyor. Juventus’un bir alt lige düşürülmesine ve bir sezon sonra Serie A’ya yükselmesine rağmen eski günlerine hala tam anlamıyla dönememiş olması, çekilme kararının doğuracağı sonuçların ağırlığını göstermesi bakımından önemli bir örnek.

-Fenerbahçe Futbol A.Ş'nin borsada işlem gören hisseleri de böyle bir kararla borsa tabiriyle çakılır ve hissedarlara büyük maddi zarar verilmiş olur. Böyle bir karar sonrası hisse sahiplerinin Fenerbahçe kulübüne yönelik zararlarını tazmin etmek adına dava açma hakkı doğar. Bu davalar da kulübü maddi anlamda oldukça zorlayacaktır.

- Fenerbahçe’nin bu süreçte ezeli rakipleriyle arasındaki ekonomik dengeler ve sportif başarı sayıları da değişecek. Bu da ilerleyen dönemde aynı ligde yarışırken yine bir takım ekonomik handikaplar doğurabilecek.

-Uzun süre Avrupa Kupaları’nın uzağında kalacak Fenerbahçe’nin UEFA organizasyonlarındaki puanı sıfırlanırken, Sarı Lacivertliler’in şu an sahip olduğu 46.400 puan seviyesine gelmesi en iyimser tahminle 8 yılı bulacak.

Fenerbahçe taraftarının verilen cezaların haksızlığına meydan okurcasına savunduğu ya da üzerine atılı bu lekeyi temizlemek adına bir yol olarak gördüğü “ligden çekilelim” savının bu yansımaları düşünüldüğünde bu soruları yönelten spor medyasının ne amaçladığı da açıkçası kafalarda kocaman bir soru işareti doğuruyor…

Totemspor Analiz / Egemen Çimen

Etiketler


Bu Habere Yorum Yaz

Bu Habere Yapılan Yorumlar